Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

przez | 18 grudnia 2019

Skąd wziąć środki na rozpoczęcie własnej firmy? To kluczowe pytanie, które zadaje sobie zdecydowana większość osób marzących o otwarciu swojego biznesu. Brak pieniędzy jest również podstawowym powodem, dla którego wielu z nas porzuca planu o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Tymczasem pieniądze na otwarcie własnej firmy… leżą na ulicy. Wystarczy się po nie schylić. 🙂 Dotacje na rozpoczęcie działalności oferowane są przez wiele różnych instytucji, a ich otrzymanie jest często łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

marianopania.pl - DOTACJE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
DOTACJE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Dotacja na założenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy

To opcja, na którą decyduje się największa liczba początkujących przedsiębiorców. Dotacja z Urzędu Pracy dostępna jest wyłącznie dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Co ważne, przepisy nie regulują, jak długo trzeba pozostawać bez pracy, by móc skorzystać z dofinansowania. W praktyce możliwe jest więc złożenie wniosku o dotację w tym samym dniu, w którym zarejestrowałeś się jako osoba bezrobotna.

Wysokość dotacji z Urzędu Pracy wynosi od czterokrotności do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Zwykle jej maksymalna kwota wynosi od 15 000 zł do 24 000 zł.

Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że wywiążesz się z umowy, którą podpisałeś z Urzędem Pracy. Firmę będziesz musiał prowadzić co najmniej 12 miesięcy i przez ten czas regularnie opłacać ZUS i podatki.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Unii Europejskiej

Unia Europejska tworzy wiele programów dofinansowania młodych przedsiębiorców. To, z którego z nich będziesz mógł skorzystać, zależne jest od Twojego wieku (organizowane są oddzielne programy dla osób poniżej 30 lat, jak i osób powyżej tego wieku), miejsca realizacji inwestycji, branży, w której chcesz rozpocząć działalność. Preferowanymi branżami są zwykle:

  • innowacje i nowe technologie,
  • automatyka i robotyka,
  • energetyka,
  • badania naukowe.

Największe szanse na skorzystanie z funduszów unijnych mają zwykle osoby, których sytuacja na rynku pracy jest trudna – kobiety powracające z urlopu macierzyńskiego, osoby po 45 roku życia, osoby zamieszkujące obszary wiejskie.

Szczegółowych informacji na temat dotacji unijnych powinieneś szukać w Urzędzie Pracy, Urzędzie Marszałkowskim lub Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

Dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Jeżeli jesteś mieszkańcem wsi, możesz starać się o dotację na rozpoczęcie działalności z PROW. Kwoty, o które możesz się ubiegać, są naprawdę imponujące. Przykładowo, korzystając z programu „Różnicowania w Kierunku Działalności Nierolniczej”, możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 100 000 zł, z programu „Rozwój Mikroprzedsiębiorstw” możesz liczyć na aż 300 000 zł.

Zakładając firmę z dotacją z PROW, powinieneś stworzyć co najmniej jedno miejsce pracy. Im więcej osób planujesz zatrudnić, tym na wyższe finansowanie możesz liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *