Jak sfinansować nową działalność gospodarczą? Dotacje i dofinansowania

przez | 3 stycznia 2019

Chciałbyś rozpocząć własny biznes, ale obawiasz się, że tak poważna inwestycja może Cię przerosnąć? Nie porzucaj swoich marzeń tylko ze względu na kwestie finansowe! To właśnie przez niewystarczający budżet wiele osób rezygnuje z własnej działalności gospodarczej. Niesłusznie. Środki na otworzenie własnej firmy nie muszą pochodzić wyłącznie z Twojej kieszeni czy z Twojego konta w banku. Jeżeli masz dobry pomysł na biznes, możesz (często nawet w całości!) sfinansować go dzięki różnego rodzaju dotacjom czy dofinansowaniom. Sprawdź, na czym to polega.

Dotacja na rozpoczęcie biznesu z Urzędu Pracy

Dotacja z Urzędu Pracy to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wśród początkujących właścicieli firm. Uzyskanie jej jest stosunkowo łatwe. Wystarczy, że:

  • Jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy – czas, przez jaki powinieneś pozostawać bezrobotnym nie jest regulowany żadnymi przepisami; w większości przypadków nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby tego samego dnia zarejestrować się jako bezrobotny i złożyć wniosek o dotację na rozpoczęcie biznesu.
  • Przedstawisz pomysł na swój biznes i przekonasz do niego komisję (na piśmie).
  • Szczegółowo wykażesz, na co przeznaczysz otrzymane pieniądze.

O jaką kwotę możesz się ubiegać? Maksymalna wysokość dotacji wynosi od czterokrotności do sześciokrotności średniego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym roku w sektorze przedsiębiorstw. Średnio może być to zatem od 15 000 do nawet 24 000 złotych.

Co ważne, dotacji z Urzędu Pracy nie będziesz musiał zwrócić, jeżeli spełnisz odpowiednie warunki. Najważniejsze z nich to prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy, terminowe opłacanie składek ZUS oraz niezaleganie z podatkami w Urzędzie Skarbowym.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej – dotacje z UE

Co roku, w ramach funduszy europejskich, prowadzone jest wiele programów, mających na celu wspieranie rozwoju początkujących przedsiębiorców.

Dotacje unijne zwykle kierowane są do osób, które z określonych powodów (wiek, miejsce zamieszkania, sytuacja rodzinna), mają mniejsze szanse na odniesienie sukcesu w biznesie. Wprowadzane są także programy, które mają na celu promowanie przedsiębiorczości w określonych, preferowanych branżach, przede wszystkim innowacjach, nowych technologiach, automatyce, robotyce, energetyce czy badaniach naukowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o dotacjach unijnych, z których możesz skorzystać, odwiedź właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania Urząd Pracy, Urząd Marszałkowski lub Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *