Jak założyć firmę przez Internet?

przez | 16 grudnia 2019

Planujesz otworzenie własnej działalności gospodarczej, ale obawiasz się szeregu formalności, jakie będziesz musiał spełnić, stosów dokumentów i długich kolejek w urzędach? Niepotrzebnie! Firmę możesz założyć bez wychodzenia z domu! Wystarczy Ci komputer i dostęp do internetu. Sprawdź, jak krok po kroku zarejestrować działalność online.

marianopania.pl - JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ PRZEZ INTERNET?
JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ PRZEZ INTERNET?

Profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany

Jeżeli posiadasz już profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, możesz od razu przejść do kolejnego kroku.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz elektronicznego podpisu, będziesz musiał go stworzyć, aby założyć działalność przez internet. Masz dwie możliwości:

  • profil zaufany ePUAP – możesz utworzyć go bezpłatnie, weryfikując swoje dane poprzez konto bankowe (o ile Twój bank udostępnia taką możliwość);
  • certyfikat kwalifikowany– aby go uzyskać, konieczne jest zakupienie odpowiedniego urządzenia i osobiste potwierdzenie swojej tożsamości w jednym ze wskazanych punktów (np. u notariusza).

Wpis w CEIDG

Posiadając ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, możesz bezpłatnie zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku będziesz musiał podać m.in. następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • obywatelstwo,
  • adres zamieszkania i adres wykonywania działalności,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • przedmiot wykonywanej działalności (na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności),
  • nazwę firmy.

Po złożeniu wniosku na stronie CEiDG utworzony zostaje numer REGON oraz numer NIP. Nie ma zatem potrzeby składania odrębnego wniosku o ich wydanie w Urzędzie Skarbowym.

Wyrobienie pieczątki firmowej

Kiedy Twój wniosek zostanie zaakceptowany i otrzymasz numer NIP oraz REGON dla swojej działalności, możesz wyrobić pieczątkę firmową. Co prawda, polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców posiadania firmowego stempla, jednak praktyka pokazuje, że w wielu sytuacjach jest on właściwie niezbędny. Pieczątka firmowa może okazać się przydatna podczas sporządzania dokumentacji, umów, faktur czy korespondencji firmowej.

Założenie rachunku firmowego

Jeżeli założyłeś jednoosobową działalność gospodarczą, prawo nie zobowiązuje Cię do posiadania firmowego konta w banku. Bez przeszkód możesz rozliczać się za pomocą swojego rachunku osobistego. Praktyka pokazuje jednak, że konto firmowe pozwala znacznie lepiej zapanować nad finansami. Dodatkowo, jedynie rachunek firmowy umożliwia przyjmowanie i wykonywanie płatności w systemie split payment.

Split payment dotyczy podatników VAT, których działalność obejmuje zakupy towarów wrażliwych (sprzęt elektroniczny, części do samochodu, złom, roboty budowlane) a wartość jednorazowej transakcji jest równa lub przekracza 15 tys. zł brutto. Faktury na mniejsze kwoty nie są objęte split payment, nabywca nie musi więc mieć firmowego rachunku rozliczeniowego.

W sytuacji zastosowania split payment, bank dzieli odpowiednio kwotę przelewu. Płatność za towar odpowiadająca wartości netto trafia do sprzedawcy, zaś kwota stanowiąca wartość podatku VAT – na specjalny, założony w tym celu rachunek VAT.

Podatnicy, którzy korzystają z rachunku prywatnego zamiast firmowego, tracą prawo do wykonywania przelewów z mechanizmem split payment. Jeżeli nabywca takiego podatnika dokona na jego rzecz zapłaty z zastosowaniem podzielonej płatności, otrzyma automatycznie zwrot środków.

Za założeniem firmowego rachunku bankowego przemawia jeszcze jeden argument. Związany jest on z białą listą podatników VAT , udostępnioną 1 września 2019 roku.

Wykaz zawierana informacje o podmiotach wpisanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Biała lista podatników upraszcza weryfikację kontrahenta jako czynnego podatnika VAT i potwierdza właściwy dla niego firmowy numer bankowy. Wykaz ten nie zawiera prywatnych rachunków bankowych, wykorzystywanych przez niektórych przedsiębiorców do działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *