Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

przez | 13 września 2018

Chciałbyś kupić swoje własne mieszkanie lub dom, ale nie jesteś pewien, czy otrzymasz kredyt hipoteczny w odpowiedniej kwocie? Zanim udasz się do banku z wnioskiem o kredyt mieszkaniowy, możesz postarać się o to, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Zwłaszcza że często nawet działania niewymagające szczególnego wysiłku, mogą znacznie zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Zadbaj o swoją historię kredytową

Jeżeli w przeszłości miałeś problemy z terminowym spłacaniem kredytu, pożyczki, rachunków telekomunikacyjnych czy alimentów, prawdopodobnie zostało to odnotowane w bazach BIK i może znacznie obniżyć Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Aby upewnić się, czy nie zostałeś w przeszłości wpisany na listę dłużników, możesz odpłatnie sprawdzić swój raport w BIK.

Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z żadnego rodzaju kredytu (np. kupna na raty, kredytu gotówkowego itd.), dla banku jesteś wielką niewiadomą i potencjalnie niebezpiecznym klientem. Może to obniżyć Twoją zdolność kredytową. Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt, warto, abyś zaciągnął chociażby niewielkie zobowiązanie (np. kupno sprzętu na raty) i terminowo je spłacił, zanim udasz się do banku.

Zrezygnuj z kart kredytowych i spłać zobowiązania

Bank, wyliczając Twoją zdolność kredytową, weźmie pod uwagę nie tylko wszystkie Twoje aktualne zobowiązania (kredyty, pożyczki, raty), ale także limity na kartach kredytowych czy kredyt odnawialny na rachunku bieżącym (nawet jeżeli z nich nie korzystasz).

Każdy z tych elementów wpływa na obniżenie Twojej zdolności kredytowej. Warto więc zadbać o spłatę wszystkich zobowiązań i zrezygnować z kolejnych przed udaniem się do banku z wnioskiem o kredyt mieszkaniowy.

Zastanów się nad współkredytobiorcą

Wbrew obiegowej opinii, kredyt hipoteczny możesz zaciągnąć z dowolnie wybraną osobą – rodzicem, partnerem, znajomym czy kimkolwiek innym. Dodatkowy kredytobiorca może znacznie zwiększyć zdolność kredytową, jednak nie jest to zasadą. Jeżeli osoba, z którą chcesz zaciągnąć kredyt, nie posiada stałego źródła dochodów, jest zadłużona i ma negatywną historię kredytową, może nawet obniżyć Twoje szanse na kredyt.

Jeżeli o kredyt hipoteczny chcesz starać się razem ze współmałżonkiem, którego sytuacja finansowa nie jest najlepsza (np. miał w przeszłości problemy ze spłatą różnego rodzaju zobowiązań, przez co jego historia kredytowa jest negatywna), możesz rozważyć ustanowienie rozdzielności majątkowej, zanim złożysz w banku wniosek kredytowy.

Jesteś ciekawy kolejnymi poradami dotyczącymi kredytów hipotecznych? Śledź nasz blog!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *