Marzysz o własnym biznesie? Sprawdź, od czego zacząć

przez | 13 stycznia 2020

Jeżeli marzysz o tym, by założyć swoją własną działalność, a etat zamienić na pracę „na swoim” – ten wpis jest dla Ciebie. Postaramy się nieco Cię zmotywować i pokazać Ci, że zakładanie firmy wcale nie musi wiązać się z masą formalności, wieloma przeszkodami i żmudnymi wizytami w urzędach. Zaintrygowaliśmy Cię? Sprawdź, jak wiele dla swojej kariery możesz zrobić… bez wychodzenia z domu.

Załóż profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany

Profil zaufany ePUAP oraz certyfikat kwalifikowany pozwolą Ci na załatwienie wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy (i nie tylko!) przez internet. Właśnie dlatego warto rozpocząć właśnie od tego kroku. Jeżeli posiadasz już profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany, możesz przejść do kolejnego akapitu. J

Profil zaufany ePUAP możesz założyć bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, o ile Twój bank udostępnia Ci taką możliwość. W przeciwnym wypadku wniosek o założenie profilu będziesz mógł złożyć przez internet, a swoje dane potwierdzisz osobiście w jednym z punktów.

Certyfikatu kwalifikowanego niestety nie będziesz mógł w całości założyć przez internet – niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości w wybranym punkcie, np. w kancelarii notarialnej. Co więcej, jest to opcja, za którą będziesz musiał zapłacić (konieczny jest zakup odpowiedniego urządzenia).

Zarejestruj firmę przez internet

Wejdź na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, odszukaj na niej wniosek rejestracji firmy, a następnie wypełnij go. Potrzebne będą Ci następujące dane:

  • Twoje imię i nazwisko,
  • obywatelstwo
  • numer PESEL,
  • data urodzenia,
  • adresy: zamieszkania i siedziby firmy,
  • numer PKD, czyli przedmiot wykonywanej działalności,
  • nazwa firmy (pamiętaj, że jednoosobowa działalność gospodarcza musi zawierać w swojej nazwie Twoje imię i nazwisko).

Po wysłaniu prawidłowo wypełnionego wniosku Twoja firma zostanie utworzona. Otrzymasz numer NIP oraz REGON.

Wyrób pieczątkę i załóż konto firmowe

Kiedy zarejestrujesz firmę w CEiDG, otrzymasz wszystkie dane niezbędne do wyrobienia firmowej pieczątki. Faktem jest, że w świetle polskiego prawa nie musisz jej posiadać, jednak mimo to często okazuje się niezastąpiona – większość klientów czy urzędników podejrzliwie spogląda np. na umowy, na których nie ma pieczęci firmowej.

Dodatkowo, już na samym początku istnienia działalności warto założyć rachunek firmowy. Co prawa, osoby prowadzące jednoosobowe firmy mogą korzystać z kont osobistych, jednak aby uniknąć chaosu w finansach, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na założenie konta biznesowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *