Profil zaufany w ePUAP – czym jest i jak działa?

przez | 20 grudnia 2019

Profil Zaufany to narzędzie, dzięki któremu złożysz różnego rodzaju dokumenty, wnioski i deklaracje urzędowe. Możesz załatwić wiele spraw, nie wychodząc z domu – wystarczy, że założysz konto online i potwierdzić tożsamość w jednym z wyznaczonych punktów lub zrobić to przy pomocy bankowości elektronicznej.

marianopania.pl - PROFIL ZAUFANY W EPUAP – CZYM JEST I JAK DZIAŁA?
PROFIL ZAUFANY W EPUAP – CZYM JEST I JAK DZIAŁA?

Co to jest ePUAP?

ePUAP to skrót od nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Platforma ta daje Ci dostęp do usług administracyjnych przy pomocy internetu. Dzięki niej możesz załatwiać szybko i wygodnie wiele spraw administracyjnych, na przykład:

  • składać wnioski i inne dokumenty do różnego rodzaju urzędów;
  • wysyłać oraz przyjmować korespondencję urzędową;
  • monitorować statusy wniosków i spraw, które załatwiasz.

Aby korzystać z ePUAP musisz zweryfikować swoją tożsamość i między innymi do tego jest Ci potrzebny Profil Zaufany. Innym sposobem na potwierdzenie tożsamości jest płatny certyfikat kwalifikowany, o którym przeczytasz w naszym innym wpisie.

Kto i w jaki sposób może załozyc profil zaufany?

Profil zaufany może otworzyć każdy, kto posiada PESEL i może potwierdzić swoją tożsamość. Założenie, jak i korzystanie z profilu jest zupełnie darmowe.

Profil możesz założyć na dwa sposoby:

  • Przez internet – aby skorzystaj z tej szybkiej i łatwej opcji, musisz wejść na stronę swojego banku i sprawdzić, czy daje Ci on możliwość założenia Profilu Zaufanego. W tej chwili wiele banków, zwłaszcza tych największych, oferuje taką usługę. Kolejny krok zależy od wewnętrznych ustaleń banku, ale zwykle (jeśli masz już dostęp do bankowości elektronicznej) wystarczy kilka kliknięć i maksymalnie 5 minut przez komputerem.
  • W punkcie potwierdzającym – najpierw musisz założyć konto w serwisie pz.gov.pl, a następnie udać się do jednego z punktów weryfikacyjnych. Listę punktów również znajdziesz na stronie pz.gov.pl. Żeby potwierdzić tożsamość potrzebny będzie Ci dokument – dowód albo paszport.

Co możesz załatwić dzięki profilowi zaufanemu?

Na stronie obywatel.gov.pl znajdziesz wykaz usług, jakie możesz załatwić za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Oto kilka przykładów:

  • Dokumenty i dane osobowe – możesz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, uzyskać dowód dla dziecka czy zgłosić utratę paszportu.
  • Kierowcy i pojazdy – załatwiaj sprawy związane z formalnościami dotyczącymi prawa jazdy (wydanie, wymiana, utrata), sprawdź swoje punkty karne, zarejestrować pojazd czy odwołać się od mandatu.
  • Małżeństwo – możesz uzyskać zaświadczenie o stanie cywilnym czy uzyskać odpis akty cywilnego.
  • Bezpieczeństwo – możesz wezwać policję, sprawdzić organizatora kolonii czy uzyskać zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej.
  • Praca i biznes – dzięki Profilowi Zaufanemu możesz nawet założyć firmę online, zgłosić się do Urzędu Pracy czy uzyskać zaświadczenie z KRS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *