Prowadzenie księgowości online – poradnik przedsiębiorcy

przez | 8 stycznia 2020

Jeszcze dwie dekady temu tylko wybrani mieli w domach komputery, a telefony komórkowe przypominały raczej cegły niż współczesne smartfony. Dynamiczny rozwój technologii sprawił jednak, że w krótkim czasie nasze życie zmieniło się nie do poznania. Wszechobecny internet zawładnął niemalże każdym aspektem naszego życia. W sieci poznajemy nowych ludzi, utrzymujemy kontakt ze znajomymi i rodziną, robimy zakupy, uczymy się, oglądamy filmy, wykonujemy operacje bankowe oraz… prowadzimy księgowość swoich przedsiębiorstw.

marianopania.pl - Prowadzenie księgowości online - poradnik przedsiębiorcy
Prowadzenie księgowości online – poradnik przedsiębiorcy

Księgowość online – co to takiego?

Księgowość online to ciekawe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać z tradycyjnych biur rachunkowych. Dostęp do księgowości zapewniany jest przez aplikację lub stronę www, przez które możesz zarządzać swoimi fakturami, kosztami i innymi dokumentami księgowymi. Oczywiście dostęp, jak to w sieci, nie jest ograniczany ani przez porę (z księgowości możesz korzystać nawet w środku nocy), ani przez miejsce, w jakim się znajdujesz (oczywiście, o ile tylko posiadasz dostęp do internetu).

Większość usług tego typu umożliwia kontakt i zasięgnięcie porady u księgowych – poprzez chat lub rozmowę telefoniczną.

Dlaczego warto korzystać z księgowości online?

Oto najważniejsze zalety prowadzenia księgowości przez internet:

  • Atrakcyjna cena– usługi biur rachunkowych kosztują zazwyczaj kilkaset złotych miesięcznie (ostateczna cena uzależniona jest od ilości nadsyłanych dokumentów, a także od poziomu ich skomplikowania). Zatrudnienie samodzielnej księgowej to wydatek kilku lub kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Ile kosztuje zaś księgowość online? Najczęściej kilkaset złotych rocznie – za usługę zwykle płaci się w formie abonamentowej, za rok z góry. Jak widać, różnica w cenie jest ogromna.
  • Dostępność– z księgowości online możesz korzystać w dowolnie wybranym przez siebie czasie i miejscu. Nie musisz dostosowywać się do godzin pracy biura rachunkowego czy samodzielnej księgowej – fakturę możesz wystawić o każdej godzinie dnia lub nocy, w niedzielę lub święto.
  • Bezpieczeństwo– czyli to, co na naszym blogu najważniejsze! Księgowość online gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie dokumenty księgowe Twojej firmy przechowywane są w chmurze – dzięki temu niestraszna im awaria komputera. Najbardziej uznane serwisy księgowości online korzystają z najlepszych dostępnych serwerów, szyfrują wszystkie przesyłane dane i są zabezpieczone certyfikatami wierzytelności.

Księgowość online – czy warto?

Księgowość internetowa posiada szereg zalet. Rozwiązanie to będzie korzystne dla przedsiębiorców, którzy nie wystawiają miesięcznie dużej ilości faktur (optymalna liczna to 20-30 dokumentów w miesiącu). Jeżeli jednak Twoja działalność wiąże się ze znacznie większym przepływem dokumentów i jest skomplikowana, lepszym rozwiązaniem może okazać się pozostanie przy tradycyjnym biurze rachunkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *