Split payment i biała lista podatników – co to takiego?

przez | 16 grudnia 2019

Jesteś przedsiębiorcą? Prowadzisz działalność gospodarcza? W takim razie powinny zainteresować Cię dwa pojęcia: split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności oraz white list (biała lista podatników). Nie wiesz, co to takiego lub chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Split payment – na czym polega mechanizm podzielonej płatności i czy jest obowiązkowy?

Split payment polega na tym, że przy opłacaniu faktury VAT, kwotę za transakcję rozbijasz na dwie części. Na jedno konto (konto sprzedawcy) przelewasz kwotę netto, a na drugie (konto VAT) – kwotę równą podatkowi VAT za dokonane zakupy.

Od 1 listopada 2019 roku split payment jest mechanizmem obowiązkowym dla wybranych transakcji. Jakich? Sprawdź poniżej:

  • Kiedy faktura wystawiona jest na kwotę minimum 15 000 zł brutto ORAZ,
  • Gdy przynajmniej jedna pozycja z faktury jest na liście w załączniku nr 15 ustawy o podatku VAT – są tam m.in. produkty i usługi z branży budowlane, elektronicznej czy metalurgicznej.

Ponadto transakcja powinna być zawierana między podatnikami B2B.

Mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy, a niedopełnienie obowiązku może grozić nałożeniem kary w wysokości 30% wartości podatku należnego z tytułu płatności.

Z mechanizmu podzielonej płatności mogą dobrowolnie korzystać także przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury o wartości poniżej 15000 zł.

Warto wiedzieć! Mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy spełniają warunki przedstawione wyżej, ale dobrowolnie mogą z niego korzystać także wszyscy inni właściciele czy współwłaściciele działalności gospodarczych.

Gdy przedsiębiorca, który kwalifikuje się do systemu split payment, wystawia fakturę, musi oznaczyć ją adnotacją: „mechanizm podzielone płatności” lub „split payment”. Do końca marca 2020 faktury mogą oznaczać tak wszyscy, którzy korzystają z podzielonej płatności – niezależnie od tego, czy jest to ich dobrowolna decyzja, czy obowiązek. Do 1 kwietnia 2020 taki zapis będzie mógł znaleźć się tylko na dokumentach wystawianych przez przedsiębiorców zobligowanych do płacenia w systemie split payment.

Nasza rada! Jeśli chcesz w wygodny sposób oznaczać faktury adnotacją split payment/mechanizm podzielone płatności, możesz zamówić online pieczątkę z wybranym wzorem, a potem mieć ją zawsze pod ręką i używać, gdy zajdzie potrzeba.

Czym jest biała lista podatników i jaki ma wpływ na przedsiębiorców?

Biała lista podatników to elektroniczny spis czynnych podatników VAT. Zawarte są w nim informacje, takie jak: nazwa firmy, imię nazwisko właściciela, REGON, NIP, adres działalności gospodarczej, data rejestracji czy numery rachunków rozliczeniowych. Dane te są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

Spis powstał po to, by ułatwić weryfikację kontrahentów i zwiększyć tzw. szczelność podatkową.

Od 1 stycznia 2020 przedsiębiorcy nie będą mogli zaksięgować przelewów, które przekraczają 15 000 zł do kosztów uzyskania przychodu, jeśli przelew nadejdzie z konta spoza białej listy. Ponadto nierozliczony z tytułu transakcji VAT będzie odpowiedzialnością zarówno przedsiębiorcy, jak i jego kontrahenta.

Od początku 2020 roku konieczne jest też posiadanie osobnego rachunku bankowego przez firmy, które dostają przelewy na 15 000 zł lub więcej. Warto pamiętać, że taki rachunek musi być wpisany na białą listę, a osoba, która robi przelew, musi sprawdzić, czy nr konta jest na białej liście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *