Wybieramy najlepszy monitoring do domu lub biura. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

przez | 29 marca 2019

Dom i siedziba firmy to miejsca, w których musimy czuć się pewnie. Ważne jest również to, żebyśmy nie martwili się o to, co dzieje się w nich podczas naszej nieobecności. Rozmyślanie o tym, czy nasz dom lub biuro nie stały się obiektem zainteresowania przestępców, może skutecznie zepsuć urlop czy rodzinny wyjazd. Rozwiązaniem tego problemu może być monitoring, dzięki któremu możemy mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w ważnych dla nas miejscach. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do monitoringu? Czym się kierować? 

Rodzaj kamery – cyfrowa czy analogowa?

Na początek zastanówmy się, jaki obszar powinien obejmować monitoring. Wnętrze budynku czy również jego otoczenie? Czy miejsca, które chcemy kontrolować, są odpowiednio doświetlone nocą? W których punktach budynku będziemy mogli umieścić kamery?

Odpowiedź na powyższe pytania jest kluczowa, by wybrać odpowiednią kamerę do monitoringu. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tego typu sprzętu. Kamery cyfrowe oferują zdecydowanie lepszą rozdzielczość niż kamery analogowe, dzięki czemu mniejsza ich ilość wystarczy, by monitorować cały wskazany obszar. Oczywiście wyższa jakość pociąga za sobą odpowiednio wyższą cenę.

Rozdzielczość w kamerach cyfrowych wynosi obecnie około 1600×1200 pikseli, podczas gdy w kamerach analogowych jest to zwykle 704×574 pikseli. Wysoka jakość obrazu może mieć bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy będziemy chcieli rozpoznać twarz złodzieje lub odczytać rejestrację samochodu, który pojawił się pod naszym domem czy biurem.

Rejestrator do monitoringu – jak wybrać?

Drugim sprzętem, niezbędnym do uruchomienia monitoringu, jest rejestrator. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na:

  • Prędkość nagrywania – nie musi być ona płynna, jednak warto wybrać sprzęt, który nagrywa co najmniej 6 klatek na sekundę.
  • Kompresja nagrań – ma duże znaczenie dla możliwości archiwizowania zgromadzonego materiału.
  • Dostęp do podglądu – najlepiej, jeżeli rejestrator umożliwia dostęp do obrazu przez internet – dzięki temu będziemy mogli uzyskać podgląd domu lub biura z dowolnego miejsca na świecie.
  • Funkcje dodatkowe – rejestratory mogą być wyposażone w detektor ruchu, który aktywuje nagrywanie lub tzw. system sabotażu kamer, czyli próby ich uszkodzenia lub zasłonięcia.

Na rynku znajdziemy również gotowe zestawy do monitoringu, składające się z kamer i rejestratora. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają technicznych umiejętności lub nie chcą wchodzić w szczegółowe parametry urządzeń. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *