Wynajem krótkoterminowy – sposób na wakacyjne przestoje

przez | 29 lipca 2020

Ten, kto wynajmuje mieszkanie, wie, że wakacje to często okres przestojów. Zwłaszcza wtedy, gdy najemcami są studenci. Zwykle wyjeżdżają na całe wakacje, czyli 2-3 miesiące, w tym czasie nie płacąc za pokój. Ty, jako najemca, zostajesz z pustym mieszkaniem i rachunkami do opłacenia. Jak sobie poradzić z taką sytuacją? Możesz zdecydować się na wynajem krótkoterminowy, który potrafi przynieść naprawdę spore zarobki. Komu takie rozwiązanie najbardziej się opłaca? Sprawdźmy!

Wynajem krótkoterminowy

Zdjęcie KriptoHr z Pixabay

Co to jest wynajem krótkoterminowy?

Jest to forma wynajmu mieszkania – w całości lub pojedynczych pokojów – na krótki czas. Najczęściej mieszkania lub pokoje wynajmują turyści oraz osoby przyjeżdżające do danego miejsca w interesach. Turyści czy biznesmeni chętnie korzystają z wynajmowania prywatnych mieszkań, ponieważ najczęściej jest to znacznie tańsze od wynajmu pokojów hotelowych, a do tego daje nierzadko większą swobodę.

W Polsce wynajem krótkoterminowy zyskał ogromną popularność za sprawą portali, takich jak AirBnb, Wimdu czy ShortStayPoland. Platformy te działają jak pośrednicy – Ty wystawiasz ogłoszenie, zbierasz komentarze i oceny od gości, a administratorzy pobierają prowizje za usługi i pomagają rozwiązać ewentualne problemy. Turyści natomiast korzystają z niższych cen.

W obecnych czasach najem krótkoterminowy może zyskać jeszcze większe zainteresowanie, ponieważ turyści mogą chętniej chcieć korzystać z ofert prywatnych inwestorów i wynajmować mieszkania na wyłączność, zamiast rezerwować pokoje w hotelach i narażać się na częsty kontakt z innymi ludźmi.

Gdzie wynajem krótkoterminowy najbardziej się opłaca?

Największe korzyści z najmu krótkoterminowego zyskują osoby, które mają lub kupują mieszkania w dużych miastach, blisko atrakcji turystycznych i w innych miejscach, do których często zjeżdżają się turyści. Duża popularność miejsca zwiększa szanse na to, że mieszkanie będzie często wynajmowane.

Oczywiście wynajem krótkoterminowy wiąże się też z obowiązkami i pewnymi wydatkami (o których pewnie możesz się domyślać, jeśli wynajmujesz mieszkanie przez cały rok). Sprawdź, a co zwrócić uwagę, decydując się na wynajem krótkoterminowy.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem krótkoterminowy i o czym pamiętać?

Mimo iż turyści wynajmują mieszkania od osób prywatnych, nie chcą obniżać standardów podróżowania. Taka forma wynajmu to połączenie wygód dostępnych w hotelach z niższymi cenami i większą prywatnością. Musisz więc postarać się, aby goście czuli się u Ciebie dobrze, było im wygodnie i by chcieli zostawić pozytywny komentarz na wybranym portalu. W związku z tym pamiętaj o kilku zasadach:

  • Mieszkanie musi być dobrze wyposażone (a przynajmniej adekwatnie do ceny) i wszystkie informacje muszą znaleźć się w ogłoszeniu. Okna mieszkania wychodzą na główną ulicę? Nie pisz, że mieszkanie jest ciche. Lokal położony jest w starej kamienicy lub bloku? Powstrzymaj się od określania okolicy mianem luksusowej. Zepsuła się pralka i chwilowo nie ma jej w mieszkaniu? Usuń z ogłoszenia informację na ten temat, dopóki pralka nie wróci na swoje miejsce. Turyści zwracają uwagę na naprawdę najdrobniejsze szczegóły.
  • W mieszkaniu powinny znaleźć się sprzęty, z których wynajmujący będą mogli swobodnie korzystać. Są wśród nich sztućce, garnki, talerze i szklanki, kuchenka i piekarnik, mikrofalówka, czajnik, deska do prasowania i żelazko, pralka, ręczniki, pościel czy telewizor. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki standard i jaką cenę zaoferujesz swoim gościom.
  • Po każdym najemcy trzeba dokładnie posprzątać, naprawić ewentualne szkody i wymienić zużyty sprzęt. Im więcej turystów, tym większy zarobek, ale też większe ryzyko uszkodzeń i zużywania się sprzętu.
  • Konieczne jest ubezpieczenie nieruchomości – na wypadek szkód wyrządzonych przez przyjezdnych lub zdarzeń losowych pod Twoją nieobecność.

Oczywiście jako wynajmujący, musisz być w kontakcie z gośćmi – należy odbierać telefony, odpisywać na wiadomości i pomagać odwiedzającym w razie potrzeby. Wydaje się, że to dużo? Być może, ale jeśli dobrze przygotujesz swoje mieszkanie i będziesz dbać o gości, możesz zarobić naprawdę sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *